Cabral, Jessica A.
compare →Avg GPA 3.40 unweighted, all sections
A range 50.6%
DFW 5.5% D/F/withdraw
Courses 10
Sections 44
Courses
A range B range C range D range E/F Withdrew Other
| Course | Distribution | GPA | vs course | Terms | Sections |
|---|---|---|---|---|---|
| CM 11000 Construction OSHA Ten-Hour | A · 77.1% A- · 3.1% B+ · 8.0% B · 6.7% C+ · 0.2% C · 0.4% F · 1.1% W · 3.2% N · 0.2% | 3.80 | -0.05 | 7 | 15 |
| CM 10000 Intro To Construction Mgmt | A+ · 2.4% A · 30.0% A- · 5.5% B+ · 16.5% B · 19.8% B- · 2.3% C+ · 1.3% C · 6.1% C- · 1.9% D+ · 2.3% D · 2.0% D- · 0.1% F · 4.6% W · 1.3% I · 0.2% P · 3.3% N · 0.2% | 3.10 | -0.05 | 7 | 7 |
| CM 15000 Construction Mgmt Fundamentals | A · 19.3% A- · 2.7% B+ · 11.8% B · 37.2% B- · 3.1% C+ · 1.8% C · 8.2% C- · 3.3% D+ · 0.7% D · 1.4% D- · 0.1% F · 2.5% W · 2.5% I · 0.1% P · 4.3% N · 0.7% | 2.98 | -0.26 | 6 | 6 |
| BCM 17500 Constr Matls & Methods | A · 20.7% B · 45.0% C · 26.4% D · 4.0% F · 2.1% W · 1.3% WF · 0.3% I · 0.3% | 2.80 | +0.00 | 4 | 4 |
| CM 39000 Construction Work Exp I | A+ · 3.8% A · 59.1% A- · 5.4% B+ · 9.5% B · 7.0% B- · 1.3% C+ · 0.7% C · 3.1% C- · 1.4% D+ · 0.6% F · 3.0% W · 1.7% P · 2.1% N · 1.4% | 3.56 | -0.15 | 4 | 4 |
| CM 21000 Construction Mgmt Portfolio I | W · 1.0% P · 96.3% PI · 0.8% N · 1.9% | — | — | 3 | 3 |
| BCM 34500 Scheduling | A+ · 0.6% A · 44.2% B · 41.8% C · 11.1% D · 1.6% I · 0.6% | 3.30 | -0.02 | 2 | 2 |
| BCM 38000 Concrete Construction | A · 31.5% B · 51.9% C · 16.7% | 3.15 | -0.08 | 1 | 1 |
| CM 49000 Construction Work Exp II | A · 83.5% A- · 2.2% B+ · 7.7% B · 3.3% C · 2.2% C- · 1.1% | 3.84 | +0.12 | 1 | 1 |
| CM 45001 Construction Capstone II | A+ · 1.1% A · 52.8% A- · 10.1% B+ · 7.9% B · 23.6% B- · 1.1% C · 1.1% W · 1.1% I · 1.1% | 3.63 | -0.00 | 1 | 1 |
Recent sections
Spring 2026 CM
10000 3.41
A+ · 11.1%
A · 44.4%
A- · 7.8%
B+ · 11.1%
B · 6.7%
B- · 1.1%
C+ · 1.1%
C · 5.6%
C- · 3.3%
D+ · 1.1%
D · 2.2%
F · 2.2%
W · 2.2%
Spring 2026 CM
45001 3.63
A+ · 1.1%
A · 52.8%
A- · 10.1%
B+ · 7.9%
B · 23.6%
B- · 1.1%
C · 1.1%
W · 1.1%
I · 1.1%
Fall 2025 CM
10000 3.00
A+ · 5.8%
A · 31.2%
A- · 2.9%
B+ · 9.8%
B · 20.2%
B- · 5.2%
C+ · 1.2%
C · 4.0%
C- · 2.9%
D+ · 5.8%
D · 3.5%
D- · 0.6%
F · 4.6%
W · 2.3%
Spring 2021 CM
10000 2.99
A · 36.8%
A- · 1.3%
B+ · 13.2%
B · 18.4%
B- · 1.3%
C+ · 3.9%
C · 7.9%
C- · 1.3%
D+ · 3.9%
F · 7.9%
W · 3.9%
Spring 2021 CM
15000 3.28
A · 41.3%
A- · 5.4%
B+ · 12.0%
B · 16.3%
B- · 5.4%
C+ · 3.3%
C · 6.5%
C- · 3.3%
D+ · 2.2%
F · 1.1%
W · 3.3%
Fall 2020 CM
39000 3.37
A · 59.7%
A- · 2.8%
B+ · 8.3%
B · 9.7%
C+ · 1.4%
C · 8.3%
C- · 1.4%
F · 5.6%
W · 2.8%
Spring 2020 CM
10000 3.19
A · 15.9%
A- · 8.7%
B+ · 20.3%
B · 18.8%
C+ · 2.9%
C · 2.9%
D+ · 1.4%
D · 1.4%
F · 1.4%
I · 1.4%
P · 23.2%
N · 1.4%